Condroz FFST - Baugnet zet Martin schaakmat!
11/11/2008 Net zoals vorig jaar was de Condroz Rally het toneel van een uitzonderlijk spannende wedstrijd boordevol verrassende wendingen in de Fiesta Sporting Trophy. Net zoals 12 maanden geleden zag Anthony Martin de titel door de vingers glippen. Xavier Baugnet won het kampioenschap na een prachtig seizoen.
Hij begon nochtans vol vertrouwen aan de wedstrijd, Anthony Martin. Twee kleine foutjes op de spekgladde baantjes in de omgeving van Hoei hadden hem verwittigd. Xavier Baugnet, zijn belangrijkste titelrivaal, had in het begin van de wedstrijd al bijna 3 minuten verloren. Martin was dus redelijk gerust. Hij stemde zijn wedstrijd af op die van Baugnet en spaarde ondertussen de mechaniek van zijn wagen. Alles ging perfect, want zaterdagavond stond de piloot uit Visé aan de leiding.
Maar, de mannen van het eerste uur waren Thierry Neuville, laureaat van de RACB Rally Contest 2008, die zijn talent bevestigde, en Matthias Boon, die zijn leerschool verder zette. Deze twee jongeren vochten een duel uit voor de leiding tot de eerste bijna 2'30" verloor in een veld door een schuiver. De oorzaak was een grote, onverklaarbare fout in de nota's. Boon kwam stevig aan de leiding, maar niet voor lang. Drie proeven verder (KP 9) begaf de transmissie van zijn Fiesta ST, zodat Boon definitief moest opgeven. Ook Cédric De Cecco liet van zich spreken in het begin van de wedstrijd. Hij reed op de 3de plaats toen hij moest opgeven na een ongelukkige schuiver. Naarmate het weekend vorderde, eiste het gladde parcours van de Condroz steeds meer slachtoffers. De Ford-rijders van de Trophy ontsnapten niet aan deze regel. Technische problemen, lekke banden, stuurfoutjes… Wegens verschillende redenen verloren Thijs Deburghgraeve, Geoffroy Van der Schelden, die op het laatste moment de zieke Stevy Courteyn kwam vervangen, Frédéric Berville en Burçu Cetinkaya allemaal kostbare tijd. Door al deze incidenten werd het leidende trio na de eerste dag gevormd door Martin, Baugnet, die alse en raket terug was gekomen met een aantal kanontijden, en Neuville. Achter hen volgde Ghislain de Mévius, die, zonder exploten, een verstandige eerste wedstrijd reed in de Fiesta Sporting Trophy. De zoon van Grégoire de Mévius leerde snel en hij werd beloond voor zijn verstandige aanpak met een prachtige 4de plaats, ondanks een spannend slot waarin de koppeling het liet afweten.
Zondag veranderde alles nog vooraan. De versnellingsbak op de wagen van Martin speelde hem parten. Na een eerste wissel van de bak begaf vervolgens de bediening! Een tegenslag die meer dan 4 minuten kostte! Het klassement werd overhoop gehaald. Martin zakte naar de 4de plaats, de Mévius werd 3de (hij zou hem terug passeren op de laatste proef) en Neuville rukte op naar de 2de plaats.
Voor Baugnet lag de weg naar de overwinning helemaal open. Net zoals een zekere Renaud Verreydt in de Boucles de Spa 1992, won Baugnet de wedstrijd nadat hij helemaal laatste stond na de eerste proef. De derde overwinning van het seizoen voor Baugnet, die daarmee ook het kampioenschap 2008 won. Een prachtige bekroning voor deze rustige en verstandige kerel die een opmerkelijk seizoen reed. Hij was immers de enige die in elke wedstrijd de finish haalde. Bovendien behaalde hij de meeste overwinningen: 3 op 6 wedstrijden. Bravo aan de opvolger van Bernard Servais en aan alle andere deelnemers.
Comments
60. Baugnet-Beck - KAMPIOEN
"Bij een kleine sortie in het begin van de wedstrijd (KP 2, zaterdagochtend) verloren we bijna drie minuten. We stonden vast op een talud. We zakten daardoor naar de laatste plaats in de Trophy, maar we bleven aanvallen. Blijkbaar de juiste aanpak! We winnen hier voor eigen publiek, met de titel als bekroning. Super. We zijn heel tevreden. En met dit resultaat en over ons seizoen bij Ford."
61. Martin-Borguet
"De Condroz brengt me geen geluk… We begonnen vol vertrouwen aan de wedstrijd. Na een kleine verwittiging met een uitstapje op een talud waren we helemaal op onze hoede. De Condroz zou weer een lastige klus worden, zoals altijd. Vanaf het begin hadden we een uitstekende positie in de titelstrijd. Deze keer wilde ik absoluut die titel pakken. We beslisten om de wedstrijd te controleren, zonder risico's te nemen, en onze wedstrijd af te stemmen op die van Xavier. Dat deden we perfect tot de versnellingsbak roet in het eten gooide. In eerste instantie was het niet te erg (de bak werd vervangen en dat kostte ons 1'40" straftijd), want onze titelkansen bleven gevrijwaard. Maar op de derde proef zondagochtend brak de bediening van de versnellingsbak, waardoor we meer dan 4 minuten verloren. Alles was om zeep! Het eerste probleem van die aard op 2 jaar, maar op het slechtst mogelijke moment… We hebben daarna gereden om ons te amuseren om de enorme ontgoocheling een beetje te compenseren."
62. Neuville-Maraite
"Dit was een heel moeilijke rally. Een uitzonderlijk parcours om een al even bijzonder jaar af te sluiten. We werden tweede op een parcours dat voor ons nieuw was. We hadden onderweg ook wel onze "momentjes", maar het resultaat is uitstekend. Ik wil Ford en de RACB in elk geval bedanken voor dit fabuleuze seizoen. Zonder hen had ik dit niet kunnen meemaken. Elke wedstrijd was bijzonder leerzaam en de balans van het seizoen is heel positief."
63. Deburghgraeve-Verfaillie
"We beleefden een moeilijk weekend, want van bij de start hadden we problemen met de benzinepomp. Die veroorzaakte haperingen van de motor, die daardoor niet in de toeren klom. We hebben de pomp twee keer vervangen en daardoor ook twee keer 20" straftijd genomen. Maar het probleem bleef het ganse weekend aanhouden. Bovendien verloren we 4 minuten in Nandrin (KP 4), waar we een lekke band moesten vervangen. Daarna hebben we gewoon gereden zonder verder op de chrono's te letten…"
73. Courteyn-Wydaeghe – forfait-
"We hebben het parcours verkend en ik keek uit naar de wedstrijd op dit prachtige parcours, maar helaas was ik op het einde van de week ziek. Mijn dokter adviseerde me om niet te rijden. Het zal voor een volgende keer zijn…"
73. Vanderschelden-Wydaeghe – vervanger van Courteyn -
"Ik viel op het laatste moment in voor Stevy en begon aan de wedstrijd met een verkenningsronde in de benen en met de nota's van Stevy. Om maar te zeggen dat de context niet ideaal was om te debuteren in een dergelijke wedstrijd… Bovendien werden we gehinderd door een probleem met de versnellingsbak zaterdag. We dachten dat het de koppeling was en we hebben die ook vervangen. Maar, het was de versnellingsbak en we moesten op die manier verder rijden. Toch hebben we de finish gehaald en daar ben ik blij om, zeker gelet op de omstandigheden waarin we reden."
74. Berville-Malais
"Ik ben heel tevreden over het weekend en mijn debuut in de Condroz, voor mij de mooiste rally van België! Zaterdagochtend was het extreem glad. We gingen een keer rond en schoven nog eens rechtdoor. Daarna was ik wat voorzichtiger. Ik had het gevoel dat de afstellingen niet goed waren en daarom hebben we alles tijdens de service vervangen. Daarna reed ik nog lek door een tik tegen een steen. We moesten het wiel vervangen, wat ons nog eens 4 minuten kostte. We maakten ook niet altijd de juiste bandenkeuze. Maar, we hebben zeker het spektakel verzorgd en enorm genoten. We komen volgend jaar zeker terug."
75. Boon-Sonck
"Ik was vastbesloten om mijn snelheid nog eens te tonen. Daarom gingen we meteen aan een vlot tempo van start. Dat werd beloond, want na een goede 4de proef in Nandrin nam ik de leiding. Eens te meer liet de mechaniek ons helaas in de steek. Iets later moesten we immers
opgeven door een breuk aan de transmissie. Ik heb me toch kunnen tonen dit weekend en ik heb in elk geval veel geleerd dit seizoen."
76. Cetinkaya-Hayriye
"Zaterdag heb ik heel, heel slecht gereden. Ik zat vooral te denken aan de wedstrijd die we binnenkort in Groot-Brittannië zullen rijden (Burçu zal er voor de titel in de International Fiesta Sporting Trophy strijden). Ik wilde zeker niet van de baan gaan, want dat zou mijn vertrouwen kunnen schaden. Zondag was ik echt boos op mezelf voor die zwakke prestatie op zaterdag. We hebben op de slotdag beter gereden, maar het was toch een moeilijke wedstrijd."
77. De Cecco-Montagnino
"We waren heel tevreden over ons wedstrijdbegin. We zaten in de tijden van Thierry Neuville en stonden op de 3de plaats toen we lek reden in Vierset (KP 5). Daar verloren we meer dan… 11 minuten. Op de volgende proef (Marchin) schoof ik even rechtdoor. Er was een weiland en ik mikte de wagen in het veld. Normaal een schuiver zonder gevolgen, maar het werd een drama, want onder het gras zat een paaltje verborgen, precies op de plaats waar we in het veld schoven… De ophanging vooraan was stuk en we moesten opgeven. We komen volgend jaar zeker terug, deze keer om resoluut te mikken op de titel in de Fiesta Sporting Trophy."
78. de Mevius-Gillet
"Ik wilde de Fiesta Trophy ontdekken, want het zou een mogelijkheid kunnen zijn voor volgend seizoen… Ik heb vooral veel geleerd tijdens deze wedstrijd. De twee dagen waren bijzonder leerrijk. De kleine Fiesta is geniaal en ik heb me geweldig geamuseerd. Ik zal zeker ook de laatste proef nog lang herinneren. De koppeling gaf de geest bij de finish. Terugkeren naar Hoei en over het finishpodium rijden bezorgde het team en ons heel wat stress."
Pers fiesta trophy
